Tačka (geometrija)
From Wikipedia
Tačka je u geometriji entitet koji se nalazi u prostoru bez dužine i zapremine. U geometriji jedina informacija koju poseduje tačka je lokacija. Tačke se koriste kao jedan od osnovnih pojmova u geometriji, fizici, vektorskoj grafici i u mnogim drugim poljima. U matematici uopšteno, se smatra da se bilo koja forma prostora sastoji od tačaka kao osnovnih elemenata.
Sadržaj/Садржај |
[edit] Tačke u Euklidovoj geometriji
Tačka u euklidovoj geometriji nema veličinu, pravac, smer, niti bilo koju drugu osobinu sem položaja. Na početku I knjigeTemplate:Ref Euklidovih Elemenata stoje sledeće definicije:
- Definicija 1
- Tačka je ono što nema delova.
- Definicija 3
- Krajevi linije su tačke.
U traženju primata linije i tačke, Euklid navodi da je tačka osnovna, a linija je ono što sadrži tačke, dok Aristotel radije uzima liniju za osnovu, a tačka je ono što je na krajevima linije.
Međutim postoje različiti prevodi i interpretacije Euklidove definicije, među kojima i sledeće: "Tačka je ono što nema pružanje" kao najbolji prevod, ali nedovoljno jasan današnjem čitaocu originalne rečenice
- ά Σημετόν έστιν, οϋ μέρος ούθέν
Definicija "Tačka je ono što nema meru" ne bi bila dobra jer tačka ima svoj položaj, a to jeste nekakva mera dužine (udaljenost od neke referentne tačke).
U današnjem jeziku je najprisutnija i terminologiji najbliža sledeća definicija, u smislu interpretacije Euklida
- "Tačka je ono što nema dimenzije".
[edit] Tačke u Kartezijanskoj geometriji
Lokacija tačke u prostoru može biti opisana sa tri realna broja koji predstavljaju koordinate u trodimenzionalnom prostoru. Na primer:
- P = (2,6,9).
Na ovaj način tačka se može opisati i u višedimenzionalnom prostoru. Opis tačke je sličan opisu vektora koji takođe može da postoji u višedimenzionalnom prostoru. Razlika između vektora i tačke je u tome što vektor ima i pravac i dužinu, zato se podrazumeva da je početna tačka vektora (0,0,0).
[edit] Tačka u prostoru dimenzije 2 ili veće
Svaka tačka koja pripada prostoru dimenzije -{n}- se da predstaviti sa jednom uređenom -{n}--torkom skalara, koji pripadaju polju skalara nad kojim je izgrađen prostor a predstavljaju njene koordinate u tom prostoru. Tako bi na primer tačka -{P}- iz -{En}- bila predstavljena kao -{P=(P1,P2,...,Pn)}- pri čemu su -{Pi}- iz -{E}-, -{i=1,..,n}-.
[edit] Rastojanje između dve tačke
Rastojanje između dve tačke iz prostora -{En}- se u euklidovoj geometriji definiše kao zbir kvadrata razlika njihovih koordinata. Na primer:
[edit] Bibliografija
- Anton Bilimović, Euklidovi Elementi, Prva knjiga, SANU, 1949