Tokyo
From Wikipedia
Tokio ili Tokyo (東京; Tōkyō slušaj?) je glavni grad Japana.
Nešto više od 12 miliona stanovnika živi u Tokiu dok još 20 miliona ljudi svaki dan putuje iz okolnih područja radi posla. Tokio je centralno mesto japanske politike, ekonomije, kulture i obrazovanja, kao i mesto u kome stanuje japanski car. Tokio je i poslovni i finansijski centar istočne Azije.
Zanimljivo je da ima daleko manje nebodera nego drugi gradovi slične veličine, a čemu je razlog standardi u gradnji koji su zahtevani zbog čestih zemljotresa. Zgrada gradske vlade (Tokio metropoliten) je najviši neboder u Tokiu. Tokio ima najkompleksniji sistem javnog prevoza na svetu.
U doslovnom prevodu Tokio znači "istočna prestonica" na japanskom, a ime je dobila zato što je stara prestonica (Kjoto) nalazila na zapadu i bila je preimenovana u "Saikio" (西京 Saikyō), što znači "zapadna prestonica", u toku devetnaestog veka. Do 1870. Tokio je bio poznat pod imenom "Edo" (u nekim evropskim jezicima se izgovara "Jedo"). Kada je Carska porodica preselila iz Kjota ime je promenjeno.
Sadržaj/Садржај |
[edit] Istorija
Tokio je napravljen 1457. godine; grad je bio poznat pod imenom Edo (江戸). Tokugava šogunat je osnovan 1603 sa Edom kao sedištem vlade. U septembru 1868, kada je prestao da postoji šogunat , car Meiđi je naredio da Edo bude preimenovan u Tokio.
Veliki Kanto zemljotres je pogodio Tokio 1923. godine, i u njemu je poginulo oko 70.000 ljudi. I pored toga grad je nastavio da raste do početka Drugog svetskog rata.
Tokom rata, Tokio je teško bombardovan, i veliki deo grada je sravnjen sa zemljom. Pored rušenja izazvanog bombama, veliki deo grada je nestao i u požarima izazvanim bombardovanjem. Broj stanovnika Tokia 1945. godine je bio samo polovina broja koji je imao 1940. godine.
Nakon rata, Tokio je bio vod vojnom okupacijom od strane savezničke vojske. Američko prisustvo u Japanu je bilo važan logistički i komandni centar tokom rata u Koreji. U Tokiju i dalje postoji nekoliko američkih vojnih baza.
Tokom pedesetih i šezdesetih godina dvadesetog veka Japan je često opisivan kao "ekonomsko čudo", koje je transformisalo zemlju od ratom razorene zemlje do druge ekonomske sile na svetu 1966. godine. Ponovna izgradnja ratom razrušenog Tokija je završena održavanjem Olimpijskih igara 1964. godine.
Početkom sedamdesetih godina dvadesetog veka, japanski gradovi su se suočili sa velikim prilivom radne snage i ruralnih delova zemlje, a Tokio je bio jedan od gradova sa najvećim prilivom stanovništva.
Tokio je bio u centru svetske pažnje 20. marta 1995. godine, kada je sektaška teroristička organizacija nervnim otrovom, sarinom, napala sistem podzemnih železnica u kome je 12 osoba poginulo, a hiljade povređeno.
[edit] Jezera, planine i ostrva
U Tokiju se nalazi jezero Okutama
Sledeće planine se nalaze u Tokiju:
- Kumotori
- Takao
- Mitake
- Mihara
Ostrva koja se nalaze u Tokiju su:
- Izu ostrva:
- Ogasavara ostrva
[edit] Ekonomija
Tokio je grad u kome se nalazi ogroman broj velikih kompanija bitnih za nacionalnu i svetsku ekonomiju.
[edit] Stanovništvo
Starosna struktura (2002):
- Deca (0-14): 1,43 miliona (12%)
- Radno sposobno stanovništvo (15-64): 8,5 miliona (71,4%)
- Stari (65+): 1,98 miliona (16,6%)
Broj stranaca: 327.000 (2001)
Rast stanovništva: +68.000 (2000 to 2001)
[edit] Kultura
Mesta od religijskog značaja u Tokiju:
- Kanda
- hram Meiđi
- Sensođi
- katedrala Svetog Nikole
- Katedrala Sv. Marije, Tokio
- Hram Jasukuni
Fudbalski klubovi u Tokiju:
- FK Tokio
- Tokio Verdi 1969
[edit] Spoljašnje poveznice
- Zvanična prezentacija grada
- Turistički vodič - Tokio (vikitravel)
- Turistički vodič - Tokio
- Vremenska prognoza -Tokio
- Metropolis Vodič kroz Tokio na engleskom